Kurabiye Macera Yarışı 2013

Türkiye’de macera yarışları denilince kendi kategorisinde en eski ve sürekli olanı Kurabiye Macera yarışıdır herhalde. İlkine 2010 yılında bir arkadaşımla katılmıştım. Zaman içerisinde farklı kategori ve disiplinlerde yarıştım fakat 1 Aralık 2013 Kurabiye Macera yarışı, bir öncekilere göre takım arkadaşım Bülent ile katıldığımız farklı bir yarış oldu.

de4679a5-2766-4c72-8a3d-1976a2757885

Kurabiye yarışı, Macera akademisinin düzenlediği senede bir defa yapılan klasik bir macera yarışıydı. Amaç , koşu, bisiklet, kano ve ip inişi gibi özel etapların bulunduğu bir parkurda harita üzerinde koordinatları verilen istasyonlara uğramak ve en kısa sürede en fazla puanı toplamaktı. Bu yarışma fiziksel kondisyonun yanı sıra strateji ve orienteering becerileri de gerektirdiğinden birincinin her an değişebileceği keyifli bir formatı içeriyordu. Yarışma hakkında genel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Son haftalara kadar bisikletli kategori olan Macera yarışı mı yoksa koşu kategorisinde yani Macera koşusunda mı yarışsak diye karar verememiştik. Bu kararsızlık, biraz da Bülent’in bisiklette antrenmanlı olmamasından kaynaklanıyordu 🙂 fakat sonuç olarak yarışmadan keyif almak ve senede bir kere yapılan bu geleneksel yarışa bisikletli olarak katılmak istedik ve Macera yarışı parkuruna kayıt olduk. Yarışma sabahı Aralık ayında olmamız dolayısı ile her zamanki gibi soğuktu. Günler öncesinde yağıyan yağmur bizi parkurda ki çamur seviyesini sürekli aklımıza getirecek şekilde gündemdeydi. Geçen sene Bülent’le bisiklet parkurunda çamurla çok güzel anılarımız olmadığı için biraz temkinliydik.Bunun üstüne yarışma brifinginde ormanın doğu taraflarında ciddi çamurların olduğu söylenince o bölümü pas geçmeye karar vermiştik.

briefYarış koordinatörü Caner brifing verirken

Yarış, İstanbul Üniversitesi Bahçeköy Orman Fakültesinde başlayıp bitecekti. Önce 20 dk lık kampüs içi orienteering yarışı ve ardından bisikletlerle bisiklet parkuruna geçilecekti. Bisiklet bırakma noktasından sonra tekrar koşu etabı ve bisikletleri alıp başladığımız yere geri dönerek yarışı tamamlayacaktık.

Yarış kitimizi aldık ve hemen koordinat işaretleme ve strateji belirleme çalışmaları yaptık. Start anı yaklaştı ve mini haritaları alarak kampüs oryantiringe başladık.

start

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s